• Malatya-4 °C
  • Ankara0 °C
  • İzmir7 °C
  • İstanbul7 °C
  • Elazığ-5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rum Dışişleri Abd’Nin Deniz Tabanına Kablo Döşediğini Doğruladı
22 Ağustos 2017 Salı Saat 14:15

Rum Dışişleri Abd’Nin Deniz Tabanına Kablo Döşediğini Doğruladı

ABD’nin İngiltere ile istişare içerisinde Rum yönetiminin tek yanlı Münhasır Ekonomik Bölge” ilan ettiği sulara deniz altı fiber optik kablo döşediği ve kabloların Ağrotur İngiliz Askeri Üssü’nde son bulduğuna ilişkin haber, Rum

ABD’nin İngiltere ile istişare içerisinde Rum yönetiminin tek yanlı Münhasır Ekonomik Bölge” ilan ettiği sulara deniz altı fiber optik kablo döşediği ve kabloların Ağrotur İngiliz Askeri Üssü’nde son bulduğuna ilişkin haber, Rum Dışişleri Bakanlığı tarafından doğrulandı.

Bakanlık, kurulmakta olan sistemin Rum yönetimince de “bölgesel depremselliği izlemek için” kullanılacağını kaydetti.
Fileleftheros’un haberine göre kablo döşeme işlemi, Güney Kıbrıs ile ABD arasında yapılan ve Rum Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan Stratejik İşbirliği Antlaşması çerçevesinde gerçekleşti.

ABD ile yapılan stratejik işbirliği antlaşmasının “güvenlik ve özellikle terörle mücadele, uluslararası silahsızlanma ve kitle imha silahlarının dolaşımının engellenmesini öngören düzenlemelerin güçlendirilmesini” öngördüğü belirtildi.

Açıklamada, ilgili antlaşmanın bir sismik-hidroakustik sistemle ilgili olduğu ve Nükleer Denemelerin Kapsamlı Yasaklanması Antlaşması Örgütü olanaklarının güçlendirilmesi çabaları çerçevesinde kullanılacağı kaydedildi.

Bu haber toplam 45 defa okunmuştur
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
ÜLKE GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kıbrıs İnternet Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım & Tasarım : Doğru Ajans