• Malatya-4 °C
  • Ankara0 °C
  • İzmir7 °C
  • İstanbul7 °C
  • Elazığ-5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ayhatun Ateşin “Alashia Yeniden Doğuyor” Filmi İle Ödül Aldı
09 Ekim 2017 Pazartesi Saat 12:22

Ayhatun Ateşin “Alashia Yeniden Doğuyor” Filmi İle Ödül Aldı

"Kültürel Miras ve Korumacılık" temasıyla Safranbolu’da düzenlenen 18. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali kapsamındaki yarışmada, sanatçı Ayhatun Ateşin ödül aldı. Ateşin’in “Alashia Yeniden Doğuyor” fil

“Kültürel Miras ve Korumacılık” temasıyla Safranbolu’da düzenlenen 18. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali kapsamındaki yarışmada, sanatçı Ayhatun Ateşin ödül aldı.

Ateşin’in “Alashia Yeniden Doğuyor” filmiyle ödül aldığı yarışmada dereceye girenlere ödülleri Karabük Üniversitesi Safranbolu Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen törende verildi.

Sanatçının verdiği bilgiye göre, törene, Karabük Vali Yardımcısı Osman Yenidoğan, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Fatih Ürkmezer, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Enver Arslan, Yeşilçam sanatçıları, ödül alan yönetmen ve davetliler katıldı.

18.Uluslararası Altın Safran Belgesel Film festivalinde, TÜRKSOY özel ödülünü alan Alashia Yeniden Doğuyor filmi, “12 bin yıllık insanlık tarihinde üretilen eserlerin adadan yurt dışına götürülerek dünyanın en ünlü müzelerinde sergilendiğini ve bu eserlerin kopyalarını üreterek Akdeniz’de başlayan hikayenin yolculuğunu ve bir ülkenin kültürel mirasının ait olduğu topraklarda kalması gerektiğini” anlatıyor.

Ayhatun Ateşin ödülü alırken yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ın birçok uygarlığa ev sahipliği yapan bir ada olduğunu belirterek, “Alashia Yeniden Doğuyor bir varoluş ve yol hikayesi aslında…geçmişten geleceğe uzanan bir yol… Yolumuz henüz tamamlanmadı…14 Türk Coğrafyasının bağlı olduğu TÜRKSOY ödülü almak bir anlamda AVRASYA Topluluklarının ödülünü almak gibi” dedi.

Ayhatun Ateşin ve Muhammed Köse’nin “Alahia Reborn” isimli belgesel film ileTürksoy Özel Ödül aldığı profesyonel dalda, Asuman Fırtına’nın yönettiği “Üç eşik, doğum/düğün/ölüm” isimli belgesel birinci, Elif Ertürk’ün yönettiği “Ağaçeriler” isimli belgesel ikinci ve Fikret Fırat’ın yönettiği “Kollarımdaki Yaşam” isimli belgesel üçüncü seçildi.

Kazakistan’lı yapımcı, yönetmen Prof. Dr. SergeyAzimov’a Yaşam Boyu Onur Ödülü verildi.

Bu haber toplam 26 defa okunmuştur
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
ÜLKE GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kıbrıs İnternet Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım & Tasarım : Doğru Ajans