• Malatya-4 °C
  • Ankara0 °C
  • İzmir7 °C
  • İstanbul7 °C
  • Elazığ-5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkakım’Da Yarı Yol Geçildi
29 Ocak 2018 Pazartesi Saat 13:29

Türkakım’Da Yarı Yol Geçildi

TürkAkım projesinin, Türkiye'ye Rus gazı taşıyacak birinci hattının açık deniz kısmındaki 530 kilometrelik bölümü inşa edildi. Yılda 15,75 milyar metreküp gazı Türkiye’ye taşıyacak 930 kilometre uzunluğundaki birinci hat proj

TürkAkım projesinin, Türkiye’ye Rus gazı taşıyacak birinci hattının açık deniz kısmındaki 530 kilometrelik bölümü inşa edildi.

Yılda 15,75 milyar metreküp gazı Türkiye’ye taşıyacak 930 kilometre uzunluğundaki birinci hat projesinde yarı yol geçildi.

Böylece Türkiye’nin bir yıllık doğalgaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 35’ini karşılayacak nu hat üzerinden gaz arzının 2019’da başlaması planlanıyor.

TürkAkım’ın Avrupa’ya yılda 15,75 milyar metreküp doğalgaz taşıyacak ikinci hattının ise Türkiye-Rusya münhasır ekonomik bölgesi sınırına kadar olan yaklaşık 224 kilometrelik bölümü döşendi.
Rusya’nın Anapa kıyısından Kıyıköy’e kadar uzanacak birinci hat, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin inşa edeceği boru hattı ile Lüleburgaz’a getirilecek.

Avrupa’nın kullanımı için ayrılan ikinci hattın kara kısmı ise BOTAŞ ve Gazprom’un ortak kuracağı bir şirket tarafından inşa edilecek ve bu hat İpsala üzerinden Avrupa’ya gidecek. TürkAkım’ın ikinci hattının izleyeceği güzergah henüz netleşmedi.

Halihazırda Ukrayna üzerinden Türkiye’ye Rus gazını taşıyan Batı Hattı’nı ikame edecek TürkAkım’ın, transit riski olmadan taşıma yapılacağı için Türkiye ve bölgenin enerji güvenliğine önemli bir katkı sunması öngörülüyor.

Bu haber toplam 44 defa okunmuştur
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
ÜLKE GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kıbrıs İnternet Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım & Tasarım : Doğru Ajans