• Malatya-4 °C
  • Ankara0 °C
  • İzmir7 °C
  • İstanbul7 °C
  • Elazığ-5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kıbrıs Yatırım Zirvesi
09 Haziran 2016 Perşembe Saat 11:21

Kıbrıs Yatırım Zirvesi

İkinci Uluslararası Kıbrıs Yatırım Zirvesi’nin 8 Ekim’de yapılması planlanıyor.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Türkiye Uluslararası Diplomatlar Birliği’nden bir heyeti kabul etti..

Görüşmenin gündemini 8 Ekim’de ikincisi yapılması planlanan Uluslararası Kıbrıs Yatırım zirvesi oluşturdu.

Heyet ziyarette Bakan Atun’a, Uluslararası Kıbrıs Yatırım zirvesine ilişkin bilgi verdi ve istişarelerde bulundu.

Birlik Başkanı Ferhat Bozçelik, bu yılki yatırım zirvesini çok daha büyük bir yabancı yatırımcı kitlesi ile yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Bozçelik “bu yıl kendi ev ödevlerimize daha iyi çalıştık ve iki hedefe yöneldik. Biz hem yatırımcıları Kıbrıs’a getirmek, hem de dış ülkeler karşı Kıbrıs’ın reklamını yapmak istiyoruz” dedi.
Zirveye Türkiye’den ve AB’den politikacıları da davet ettikleri ve olumlu cevap aldıklarını kaydeden Bozçelik, “sizlerin de desteği ile beraber bu yılki zirve çok güzel olacak” şeklinde konuştu.

Ziyarette birlik yönetim Kurulu üyeleri de söz alarak, zirvenin KKTC ekonomisine büyük katkılar sağlayacağına inandıklarını kaydettiler.
Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ise zirvenin geleneksel hale gelmesini arzuladığını kaydederek, KKTC gibi bütün dünyaya ile kucaklaşma arzusu ve gayreti içerisinde olan bir ülkenin, yabancı sermayeye kapılarını açabilmesi gerektiğini söyledi.
Bakan Atun, “yatırım zirveleri, yeni yatırım projelerinin üretilmesi demek, o ülkenin milli gelirini artırması demek, iş olanaklarını artırması demek” dedi…
Ülke refahının artması için yılda en az yüzde 5’lik ekonomik büyümeye ihtiyaç var diyen Atun, “ KKTC’nin şu anda 10 milyar TL civarında bir gayrisafi milli hasılası var. Sizlerin 5 yılda 5 milyar dolar yatırımı demek gayri safi milli hasılanın % 50’lerine yakın bir yatırım demektir bu da bugün itibarıyle ülkenin milli gelirini en az aynı nisbette artıracak anlamını taşımaktır. Dolayısıyal bunlar çok önemli projeler.” dedi.

Atun siyasette istikrarın önemine de vurgu yaparak, hükümette iken yapılan söylemlerin muhalefet olunca da değişmemesi gerektiğine işaret etti ve “KKTC’nin ilerlemesi sadece UBP hükümetleriyle olmuştur” dedi.

Atun, “UBP DP hükümeti halkımızın refahının artması, çok daha iyi koşulların tesis edilmesi adına çalışmaktadır bu da yatırımla olur, ülkeler yatırımla kalkınır” dedi.

Bu haber toplam 341 defa okunmuştur
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
ÜLKE GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kıbrıs İnternet Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım & Tasarım : Doğru Ajans