• Malatya-4 °C
  • Ankara0 °C
  • İzmir7 °C
  • İstanbul7 °C
  • Elazığ-5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlık Hizmetlerinin En İyi Olduğu 10 Zengin Ülke
27 Şubat 2017 Pazartesi Saat 08:30

Sağlık Hizmetlerinin En İyi Olduğu 10 Zengin Ülke

Çoğu kişi en pahalı sağlık seçeneklerinin genellikle en iyisi olduğuna inanıyor. Gerçekten öyle midir? Zengin ülkelerin sağlık sistemlerini inceleyen kuruluşlar, gider ve kalite arasında önemli bir farkın olduğunu göstermektedir. Bu da

Çoğu kişi en pahalı sağlık seçeneklerinin genellikle en iyisi olduğuna inanıyor. Gerçekten öyle midir? Zengin ülkelerin sağlık sistemlerini inceleyen kuruluşlar, gider ve kalite arasında önemli bir farkın olduğunu göstermektedir. Bu da kaliteli bir hizmetin ödediğiniz ücretten çok, o ülkenin sağlık alanına yaptığı yatırımlar ve düzenli kontrollerinden geçtiğini kanıtlamaktadır. Halkalar bir birine ne kadar düzenli bağlıysa zincir de o kadar kuvvetli olur. Uluslararası araştırmalara dayanan listemizi oluştururken Dünya Sağlık Örgütü, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün verilerini göz önünde bulundurduk.

İşte karşınızda sağlık hizmetlerinin en iyi olduğu 10 ülke:
10.İSVİÇRE : İsviçre, sınıf veya gelir seviyesine bakmaksızın her hastayı eşit olarak tedavi eder. Tedavinin zamanında olması ülke sağlık hizmetlerinin en önemli öncülüdür. Hastalar sürekli uzmanlardan yararlı bilgiler ve hizmetler aldıklarını dile getiriyorlar.

9. İSVEÇ: İsveç yapılan incelemelerin bazı kategorilerinde yüksek, bazılarında ise düşük not almıştır. Ülke hizmetleri verimlilik ve sağlıklı yaşam kategorilerinde ikinci ve birinci sırada yer alıyor. Ancak İsveç koordineli bakım tedbirlerinde gelişmiş ülkeler içerisinde son sırada yer alıyor.

8. AVUSTRALYA: Avustralya bu listede her ülkede olduğu gibi evrensel bir sağlık sistemine sahiptir. Sağlık hizmetleri kronik hastalar için önerilen tedavilerde oldukça iyi sıralardadır. Fakat tama Access gibi belirli kategorilerde düşük sıralarda yer alıyorlar. Son reformdan beri bu kategorilerde iyileşme belirtileri olmasına rağmen, Avustralya hala listenin ortalarında yer almaktadır.

7. ALMANYA: Almanya küçük maliyetlerle genel sağlık kapsama alanı sağlamasına rağmen, ciddi komplikasyon hastalarında ülke olarak alt sırada kalmaktadır. Almanya aynı zamanda mümkün olan en iyi koordineli bakımda, İsveç’ten önce sondan 2. sırada yer alıyor. Alman hastaların yüzde 82’si uzmanlar ve doktorlardan iyi bilgiler aldıklarını söylüyor.

6. HOLLANDA: Hollanda evrensel bir sistem ile sağlık hizmetlerine hızlı erişime olanağı sunmasına rağmen, ülkenin genel sağlığı diğer ülkelere göre oldukça düşük sırada yer alıyor. Doktor raporlarının büyük bir yüzdesi geribildirim sağlamak için oldukça iyi bir belge niteliğindedir.
Hollanda tıbbi uyarıları gönderme ve almada yüksek sırada ve bakım arayan hastalar için maliyetleri düşük özellilerle orta sıralarda yer alıyor. Hollanda oldukça zengin bir Avrupa ülkesidir. Ekonomisi de sağlık hizmetlerine yansımıştır.

5. YENİ ZELANDA : Araştırmalara göre Yeni Zelanda’nın sağlık hizmetleri Norveç ile bağlantılıdır. Sağlık sisteminin daha iyi duruma gelebilmesi için ülke 20. Yüzyılın başından beri bazı çalışmalar yapıyor. Bu konuyla ilgili halktan da kesintiler yapan hükümet çoğu alanda başarılı oldu. Ancak hala Yeni Zelanda yetişkin hastalarda gözlenen tıbbi hataların en yüksek oranlarından birine sahip. Ayrıca Yeni Zelanda ekonomisi İsveç, İsviçre ve İngiltere ile karşılaştırıldığında, sosyal sınıf ve gelir seviyesine göre daha çarpık yapıdadır.

4. NORVEÇ : Norveç çarpıcı şekilde etkili, güvenli ve koordineli hasta bakımını içeren sağlık hizmetlerindeki kalitesiyle son sırada yer alıyor. Ayrıca hastaların tedavilerinde yapılan hata oranları oldukça yüksek. Norveç, Almanya gibi olası hatalar veya acil müdahalelerde diğer ülkelerin gerisinde kalıyor. Norveçli hekimler, hastane yöneticileri ve hastalar arasındaki verimli iletişimde en sonda yer almaktadır. Her şeye rağmen bu gelişmiş ülkenin sağlık sistemi çoğu ülkeden çok ileri düzeydedir.

3.FRANSA: Fransa sağlıklı yaşam kategorisinde yüksek sıralarda olmasına rağmen; hekimler, hastane yöneticileri ve hastalar arasındaki iletişimde Norveç gibi son sıralarda yer almaktadır.
2.KANADA: Hastaların evrensel sağlık sisteminde, hizmet için uzun süre beklemelerine rağmen; Kanada, Hollanda ve İngiltere’den sonra gelmektedir. Yine de özellikle Kanada’nın sağlık sistemi oldukça uzun bekleme süreleri ile biliniyor. Kanada, zamanında hasta bakımında da son sıralardadır. Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olmasına rağmen ülke, sağlık sistemi ile zengin ülkeler arasındaki orantıda sondan ikinci sırada yer alıyor.

1.AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ: Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın en zengin ülkelerinden biri olarak sıralamasına rağmen, yapılan araştırmalara göre zengin ülkeler içerisinde en düşük sırada yer alıyor. Ayrıca ABD’nin sağlık hizmetleri özelleştirilmiştir ve dünyanın en pahalı hizmetleri arasında yer almaktadır. ABD Koordineli bakımında 6. sırada yer almaktadır. Hastalarına adil ve eşit muamelede ise son sırada yer alıyor. ABD önceki raporlara göre bakım güvenliğini geliştirmiş olmasına rağmen bu kategoride de sadece 7. sıradadır. Bunlarda gösteriyor ki bazı kuruluşların ABD sağlık hizmetlerinde en iyidir çıkarımının gerçeği yansıtmadığı ortadadır.

Bu haber toplam 160 defa okunmuştur
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
ÜLKE GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kıbrıs İnternet Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım & Tasarım : Doğru Ajans