• Malatya-4 °C
  • Ankara0 °C
  • İzmir7 °C
  • İstanbul7 °C
  • Elazığ-5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kanser Hücrelerinin Yapışkanlık Derecesi Yayılma Riskini Gösterebilir
02 Mart 2017 Perşembe Saat 08:32

Kanser Hücrelerinin Yapışkanlık Derecesi Yayılma Riskini Gösterebilir

Bilim insanları, kanser hücrelerinden çevre dokulara daha az tutunanların vücuttaki diğer bölgelere göç etme olasılıklarının daha fazla olduğunu gösterdi. California Üniversitesinde yürütülen bir çalışma kanser hücrelerinden daha az

Bilim insanları, kanser hücrelerinden çevre dokulara daha az tutunanların vücuttaki diğer bölgelere göç etme olasılıklarının daha fazla olduğunu gösterdi.

California Üniversitesinde yürütülen bir çalışma kanser hücrelerinden daha az yapışkan olanların diğer dokuları işgal etme olasılıklarının daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılar geliştirdikleri döner diskli bir cihaz yardımıyla meme ve prostat kanser hücrelerinin yapışkanlık gücünü ölçtü.
Araştırma ekibinden Dr. Adam Engler, yaptığı açıklamada, “Kanserin yayılma olasılığını gösteren biyolojik bir işaret ne yazık ki yok. Fakat hücrelerin yapışkanlığını ölçen cihazımız kanserin yayılma olasılığını gösterebilir.” dedi.

Bu çalışmanın kanser hastalarına ne tür bir tedavi uygulanacağının belirlenmesine yardımcı olacağını ifade eden Engler, zamanla bu cihazın tümör biyopsilerinin incelenmesinde de kullanılabileceğini belirtti.

İngiltere Kanser Araştırma Ajansından Dr. Justin Alford, kanserin diğer bölgelere neden ve nasıl sıçradığıyla ilgili araştırmaların devam ettiğini kaydetti.

Alford, “Bu çalışma, kanser hücrelerinin nasıl yayıldığını göstermesi ve metastazla ilgili daha fazla bilgi edinmek açısından oldukça önemli.” şeklinde konuştu.

Araştırmanın sonuçları “Biophysical Journal” dergisinde yayımlandı.

Bu haber toplam 121 defa okunmuştur
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
ÜLKE GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kıbrıs İnternet Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım & Tasarım : Doğru Ajans