• Malatya-4 °C
  • Ankara0 °C
  • İzmir7 °C
  • İstanbul7 °C
  • Elazığ-5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kan Testi Yumurtalık Kanserinin Erken Teşhisine Yardımcı
02 Mart 2017 Perşembe Saat 08:32

Kan Testi Yumurtalık Kanserinin Erken Teşhisine Yardımcı

Yumurtalık kanseri, yapılacak kan testleriyle erken evrede teşhis edilebilecek. İngiltere'de 4 bin 348 kadın üzerinde yapılan çalışma, her 4 ayda bir kan testi yaptırmanın, yumurtalık kanserine yakalanma riski taşıyan kadınlarda kanse

Yumurtalık kanseri, yapılacak kan testleriyle erken evrede teşhis edilebilecek.

İngiltere’de 4 bin 348 kadın üzerinde yapılan çalışma, her 4 ayda bir kan testi yaptırmanın, yumurtalık kanserine yakalanma riski taşıyan kadınlarda kanserin erken evrede teşhis edilebileceğini ortaya çıkardı.

Ülkedeki 42 merkezde 3 yıl süresince yürütülen çalışmada, yılda üç kere kadınlardan alınan kan örneklerindeki Kanser Antijeni seviyesinde artış olup olmadığını gözlemlendi. CA125 seviyesindeki artışın kanserin bir belirtisi olarak görüldüğü araştırmada katılımcılar, yıllık tarama da yaptırdı.

Çalışmadaki son taramanın üstünden bir yıl geçmesinin ardından 10’u erken evre olmak üzere 19 kadında kanser vakası tespit edildi. Çalışmadan sonradaki 5 yılda da biri erken dönemde 18 vaka daha tespit edildi.

Yumurtalık kanseri, her 100 kadından ikisinde görülüyor. Araştırmanın sonuçları “Journal of Clinical Oncology” dergisinde yayımlandı.

Bu haber toplam 85 defa okunmuştur
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
ÜLKE GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kıbrıs İnternet Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım & Tasarım : Doğru Ajans