• Malatya-4 °C
  • Ankara0 °C
  • İzmir7 °C
  • İstanbul7 °C
  • Elazığ-5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ab Brexit Anlaşmasını Onaylamaya Hazırlanıyor
22 Ekim 2019 Salı Saat 07:05

Ab Brexit Anlaşmasını Onaylamaya Hazırlanıyor

Avrupa Birliği (AB), İngiltere ile geçen hafta varılan yeniden düzenlenmiş Brexit anlaşmasını onaylamak için süreci başlattı. Günlük basın toplantısında konuşan AB Komisyonu Sözcüsü Mina Andreeva, İngiltere’nin erteleme talebi

Avrupa Birliği , İngiltere ile geçen hafta varılan yeniden düzenlenmiş Brexit anlaşmasını onaylamak için süreci başlattı.

Günlük basın toplantısında konuşan AB Komisyonu Sözcüsü Mina Andreeva, İngiltere’nin erteleme talebini içeren mektubun ulaşmasının ardından AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’ın 27 üye ülke lideriyle istişarelere başladığını açıkladı.

AB’nin İngiltere’deki gelişmeleri yakından takip ettiğinin altını çizen Andreeva, “Londra yönetiminin atılacak adımlar konusuna netlik kazandırmasını bekliyoruz.” diye konuştu.
“AB tarafında anlaşmayı onaylamaya ilişkin süreç başlatıldı.” diyen Andreeva, AB Brexit Müzakerecisi Michel Barnier’in bu çerçevede hem büyükelçilere hem de Avrupa Parlamentosu’na bilgi verdiğini ifade etti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkeyi 31 Ekim’de Avrupa Birliği’nden çıkarma sözüne rağmen Brüksel’den üç aylık erteleme talebinde bulunmuştu. Brexit’in 31 Ocak 2020’ye ertelenmesini isteyen Johnson, mektuba imza atmamış, Brüksel’e gönderdiği diğer bir mektupta da yeni bir ertelemenin neden “kötü bir fikir” olduğunu izah etmişti.

Johnson, AB ile vardığı anlaşmayı 31 Ekim’e kadar parlamentodan geçirmeyi başarırsa, yeni bir ertelemeye gerek kalmayacak. Ancak parlamentonun anlaşmaya onay vermemesi veya AB’nin erteleme talebini reddetmesi durumunda İngiltere, ay sonunda AB’den anlaşmasız olarak ayrılacak.
İngiltere Parlamentosu, 37 yıl sonra ilk kez bir cumartesi günü toplanarak yeni Brexit anlaşmasını görüşmüştü.

Görüşmelerin ardından Avam Kamarası Başkanı John Bercow’un kararıyla anlaşmadan önce bir değişiklik önergesi oylanmıştı.
Anlaşma üzerine yapılacak oylamanın Brexit için gerekli tüm yasal düzenlemeler geçene kadar ertelenmesini içeren değişiklik, 306’ya karşı 322 oyla kabul edilmişti.
Parlamento, geçen ay da 19 Ekim saat 23.00’a kadar Brexit anlaşmasının kabul edilmemesi durumunda olası bir anlaşmasız ayrılığı önlemek için hükümeti yeni bir erteleme istemeye mecbur bırakan tasarıya onay vermişti.

31 Ekim’de ülkeyi AB’den çıkaracağını söyleyen Johnson, oylama sonunda yaptığı açıklamada, “AB ile bir ertelemeyi müzakere etmeyeceğim ve yasalar da beni buna zorlayamaz.” demişti.
İngiltere ile AB, geçen perşembe günü Brexit konusunda yeni bir anlaşmaya varmıştı. Daha önce 3 kez reddedilen anlaşmada tepkilere yol açan Kuzey İrlanda’ya ilişkin “tedbir maddesi” kaldırılarak, yeni bir düzenlemeye yer verilmişti.

İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ta 2016’da yapılan Brexit referandumunda yüzde 48’e karşı yüzde 52 ile AB’den ayrılma kararı alınmıştı ancak İngiltere’de seçmenlerin yüzde 46’sı, Galler’de yüzde 47’si, Kuzey İrlanda’da yüzde 56’sı, İskoçya’da ise yüzde 62’si AB üyeliğinin devamından yana oy kullanmıştı.
Eski Başbakan Theresa May’in AB ile vardığı Brexit anlaşmasının parlamentoda 3 kez reddedilmesinin ardından 29 Mart olan Brexit tarihi 31 Ekim’e ertelenmişti.

DB/AA

Bu haber toplam 1006 defa okunmuştur
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
ÜLKE GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kıbrıs İnternet Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım & Tasarım : Doğru Ajans